Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 1 Kasım’da COVID-19 salgınını avantaja çeviren Çin’in büyümesi için stratejisini ve dijital ekonomiyi ve dijital para birimini teşvik etmeyi vurgulayan bir makale yayınlayacak.

Çin’in ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Başkanı ve Merkez Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping, 1 Kasım’da Qiushi hakkında “Ulusal Orta ve Uzun Vadeli Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Stratejisinde Bazı Önemli Sorunlar” başlıklı bir makale yayınlayacak.

Makale, bugün dünyanın bir asırdır görülmemiş büyük değişimlerden geçtiğini vurguluyor. Korona virüs pandemik bir kriz değil, aynı zamanda büyük bir değişim getiren büyük bir sınavdır. Makalede Başkan Xi, artık birbirimizden çıkarımlar yapmamız, daha uzun vadeli düşünmemiz, stratejik düzeni iyileştirmemiz ve krizleri fırsata çevirerek yüksek kaliteli kalkınma elde etmemiz gerektiğini söylüyor.

Makalenin 6 ana noktası var:

Birincisi, iç talebi genişletme stratejisini sıkı bir şekilde uygulayın.

İkincisi, Endüstriyel zinciri ve tedarik zincirini optimize edin ve stabilize edin.

Üçüncüsü, kentleşme stratejisini iyileştirin.

Dördüncü olarak, bilimsel ve teknolojik girdi ve çıktı yapısını ayarlayın ve optimize edin.

Beşincisi, insan ve doğanın uyumlu bir şekilde bir arada varoluşunu gerçekleştirin.

Altıncısı, halk sağlığı sisteminin yapısının güçlendirilmesi.

  Dijital ekonomi hakkında konuşan Xi Jinping:

Ülkemizin çevrimiçi ekonomisi dünyaya öncülük etti ve bu salgının önlenmesi ve kontrolünde aktif bir rol oynadı. Çevrimiçi ofis, çevrimiçi alışveriş, çevrimiçi eğitim ve çevrimiçi tıbbi hizmetler gelişti ve çevrimdışı ekonomi ile derinlemesine entegre oldu. Dijital ekonomi, dijital toplum ve dijital devletin inşasını hızlandırma, dijital optimizasyonu ve çeşitli alanlarda yükseltmeyi teşvik etme ve yeni rekabet avantajları yaratmak için dijital para ve dijital vergi dahil uluslararası kuralların formülasyonuna aktif olarak katılma eğiliminin avantajına öncülük ediyoruz ”

Başkan Xi’nin açıklamaları, onun dijital ekonomi ve blok zinciri konusundaki hassasiyetlerini yansıtmaktadır.. 24 Ekim 2019’da blockchain teknolojisinin gelişimi üzerine bir konuşma yapan başkan v”çekirdek teknolojinin bağımsız inovasyonu için önemli bir atılım olarak blok zinciri almamız gerekiyor” dedi. Dijital para biriminin altyapısı olan blockchain, parasal ve finansal sistemi ve hemen hemen tüm diğer endüstrileri yeniden şekillendirmede büyük potansiyele sahip, büyük ülkelerin rekabet ettiği temel teknolojilerden biridir.

Önceki İçerikRusya CDBC (merkez bankası destekli para) Çıkarabilir
Sonraki İçerikAvrupa Merkez Bankası Merkezsiz Euro Hakkında Kamuoyu Yoklaması Yapıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz