Ethereum Merge güncellemesi yaklaştıkça, yatırımcıların da aklındaki sorular artıyor. Ethereum vakfı, yaptığı açıklama ile bir çok soruya cevap getirdi. Bu cevaplar henüz tartışmalı olsa da ana hatlar üzerinde kesin bir yargıya varılmış gözüküyor.

Ethereum 2.0’la Staking Mekanizması Geliyor

Ethereum daha önce POW algoritmasını benimsediği için, Ethereum madenciliği ekran kartları ile yapılıyordu. POS algoritmasına geçiş ile Ethereum madencilik ödülleri sona erecek. Fakat bu sona erme Merge güncellemesi ile gelmeyecek. Çünkü bu geçiş tam geçişi kapsamıyor. Vitalik’in soft geçişi önerdiği ve yıllar içerisinde gelişime açık olacak ekosistemin bu geçişi tamamen gerçekleştireceği ise soru işareti.

Ethereum staking ödülleri %4.9 düzeyinde bulunuyor. 2022 boyunca bu seviyelerde seyretti. Bunun katılım oldukça düşeceği ve işlemlerin arttıkça artacağı yönündeydi. Bunun için Ethereum vakfı bir tahminde bulundu, bu seviyelerden %50 daha fazla olacağını söyledi.

Yıllar içerisinde, bu geçişin daha çok yenilik getireceği aşikar, şimdilik Merge güncellemesinin bize neler getireceğinden bahsedelim.

ETH’de Gas Ücretleri ve İşlem Hızları değişmeyecek

ETH’de gas ücretleri sabit kalacak, işlem hızları aynı kalacak. Yatırımcıların gözle görülür bir şekilde fark edemeyeceği değişiklikler olacak fakat bunu hissetmeyecek.

ETH Layer 1 için bu değişikliğin çok değişmeyeceğinden bahseden vakıf, Layer- 2 çözümleri için bir açıklama yapmadı. Layer – 2 lerin çoğu zaman ETH katman 1 den daha hızlı olduğu ise bilinmektedir. Güncellemeden sonra da böyle devam edeceği öngörülmektedir.

Ethereum Güvenilirliğinden Bir Şey Kaybetmeyecek

Etheruem’un POW algoritmasından, POS’a geçmesi güvenilirlik hakkında sorular sormaya itse de, Ethereum büyük ölçüde güvenilirliğinden bir şey kaybetmeyecek. ETH ağında merkezsizlik sağlandığından dolayı saldırıların başarısız olacağı öngörülmektedir.

POS algoritması yapısı gereği POW algoritmasından her zaman güvenilmez olmuştur. Geçiş aşamasında bu konular hep tartışılmış ve POS algoritmasının oldukça fazla geliştirildiği ve Ethereum’a uyarlandığı aşikar. Dolayısı ile Ethereum ağındaki güvenilirliğin merkezsiz yapılanmadan dolayı çok sorgulanmayacağını düşünüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz