Kripto paralara denetleme açısından bakış

Bitcoin 2017- 2018 yükselişinde devletler tarafından doğru algılanamamış regülasyonlarla bu sektörün önüne set çekmeye çalışmışlardır.
Fakat bu regülasyonların hızlı bir şekilde gelmesi kripto paraların üzerinde hakimiyet sorunları yarattı. Devletlere kabul ettirmek için lobi faaliyetleri hayata geçirildi.
Nitekim bu lobi faaliyetlerinin etkili olmasıyla beraber bir çok devlet kripto para işlemlerini belirli düzeye kadar denetlememeye karar verdi.
Abd’de ise SEC tarafından getirilen regülasyonlar amerikan halkının kripto paralara ulaşmasını zorlaştırdı . Zaman içerisinde Bankalar kripto paralara karşı olmalarına rağmen
blok zincir teknolojisinin önüne set çekilmeyeceğini anlayıp saklama hizmetleri vermeye başladılar.

Regülasyon konusunda ise ABD’de kurulan komisyonda ise kripto para sektöründe hizmet veren yöneticilerden atanması bu işlemlerin kontrollü bir şekilde yapılmasını sağlamıştır.
Yöneticiler eğer ki ABD’nin üstünlüğüne ve kendi şirketlerinin çıkarlarına zarar veren bir durum olursa ABD’nin üstünlüğünü ve çıkarlarını korumaya yemin ettiler.
Piyasanın En büyük şirketlerinin ABD’de de olması bu alanda regülasyon getirebilme ve kontrol edebilme yeteneklerini kolaylıkla geliştirebileceklerini gösteriyor.

Çin’de ise durum biraz daha karışık duruyor. Finansal sistemlerinin karışıklığı ve gölge bankacılığı kripto paranın gelişmesini sağlıyor gibi duruyor.
Nitekim Çin’in ulusal düzeyde kullanılabilecek bir kripto para çıkarma çabaları ise hala devam ediyor. Bunun için gerekli araştırmaları yapan yetkililer pandemi den dolayı
Çin’in kripto parasının çıkış tarihini biraz ötelemek zorunda kaldılar.

Abd tarafında Libra’nın çıkışının ertelenmesi ve Libra konsensusunda fikir ayrılıklarının olması Libra nın çıkışını öteleyecekmiş gibi duruyor.

Facebook Libra’yı duyurduktan sonra açıkladıkları konsensusun bir bir bu projeyi desteklemediklerini açıklaması ve kaçamak yorumları yapması Libra’nın güvenilirliğini her ne kadar sarsmış olsa da Facebook un Libra’yı çıkarma isteğinden bir adım geri atmışa benzemiyor ki tekonolojiyi geliştirmeye hala devam ediyorlar!

Son dakika haberlerden anında haberdar olmak için Twitter‘dan takip edebilir ve Telegram‘da kripto paralara dair sohbetimize katılabilirsiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz