Merkezsiz finans (DeFi) kripto paralarına yatırım yapmak istediğiniz zaman karşınıza ilk çıkacak olan merkezsiz kripto para cüzdanları’dır.

Merkezsiz cüzdanlar tarayıcı üzerinden yada telefonunuzdan “kendi bankanız olma” amacıyla Web 3.0 ile etkileşime girebilmenizi sağlamaktadır.

Finansal özgürlüğünüzü elde etme yolunda merkezsiz cüzdanlar, işlerinizi kolaylaştırmakla kalmaz. Aynı zamanda tüm merkezsiz finans uygulamalarında işlem yapabilme yeteneği sağlar.

Yeni nesil finansal teknolojilere uyum açısından Web 3.0 uygulaması olan ve merkezsiz borsalar, merkezsiz oyun pazarı, merkezsiz iş modellerine erişiminizi sağlayacak kapı olan merkezsiz cüzdanlar çok çeşitlidir. Farklı koruma yöntemleri ve farklı işleyiş mekanizmaları olan bu defi cüzdanlarına olan güven ise oldukça yüksektir. Çünkü sahip oldukları yapı itibariyle merkezi olmayan bu cüzdanlar blok zincir teknolojisi ile donatılmıştır.

Güvenlik açısından hiç bir sıkıntı çekmeyeceğiniz ve aracı kurum riskini ortadan kaldırabileceğiniz bu cüzdanları sizler için sıralamadan önce merkezsiz cüzdan özelliklerine değinmek istiyoruz.

Merkezsiz Cüzdan Özellikleri

Merkezsiz soğuk cüzdanların özellikleri ufak nüanslar taşısa da temelde aynı özellikleri içermektedirler. Neredeyse tüm kripto paranın merkezsiz cüzdanı vardır. Fakat en çok kullanılan ve tercih edilen merkezsiz cüzdanlar ethereum ağına özel tasarlanmıştır.

– Cüzdanlar merkezsiz bir yapıdadır.
– Tamamen size aittir.
– Cüzdanlarınıza erişebilen tek kişi sizsinizdir.
– Size özel oluşturulmuş şifreniz vardır. Sadece bu şifre ile giriş yapılabilir.
– Her zaman her yerde erişebilirdir.
– İstediğiniz zaman girip para gönderebilir veya para alabilirsiniz.
– Web 3.0 uygulamalarının neredeyse tamamıyla uyumludurlar.
– Kimlik doğrulama, 2FA gibi işlemler gerektirmezler.

En Güvenilir ve Tercih Edilen Merkezsiz Cüzdanlar

Merkezsiz cüzdanlar güvenilir olmalarına rağmen, kötü niyetli yazılımcılar tarafından oluşturulan cüzdanlarda bulunmaktadır. Dolayısı ile sizlere en çok tercih edilen ve güvenli merkezsiz cüzdanlar hangileri bunları tanıtacağız.

Metamask

Metamask, web tarayıcınız üzerinde eklenti olarak kurulabilir. Son zamanlarda yapılan geliştirmeler ile mobil uygulama olarak telefonunuza yükleyebileceğiniz bir merkezsiz cüzdan uygulamasıdır.

– Metamask, merkezsiz finans (DeFi) kripto paralarının en çok desteklediği merkezsiz cüzdandır. Merkezsiz finans projeleri genellikle geliştirme yaparken ilk başta metamask cüzdanını entegre edilebilir hale getirirler. Daha sonra diğer cüzdanların entegrasyonunu gerçekleştirirler. Bunun sebebi ise güvenli olması ve en çok tercih edilen cüzdan olmasıdır.

Metamask merkezsiz cüzdanı bir çok merkezsiz borsa ile entegre olmuştur. Merkezsiz borsalardan direk olarak alım satım verebileceğiniz bu cüzdanlar, aynı zamanda Web 3.0 uygulamalarına bağlanmanıza da yaramaktadır.

Diğer cüzdanlar da benzer mantıkla çalışmaktadırlar. Diğer cüzdnaların sadece ismini vereceğiz. İlerleyen süreçte diğer cüzdanlar ile de ilgili incelemelerimiz olacaktır.

En güvenilir Merkezsiz finans cüzdanları

 • Argent
 • Authereum
 • Cesur
 • Brülör Cüzdan
 • Fortmatic
 • Gnosis
 • Coinbase
 • MyCrypto
 • MyEtherWallet
 • Portis
 • TrustWallet
 • Torus
 • WalletConnect
Önceki İçerikHegic Coin Nedir? – Kripto Para İncelemeleri
Sonraki İçerikEthereum’da Yükseliş Olması İçin 3 Neden

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz