merkezsiz finans

Merkezsiz finans, kripto paralar ile ekonomik modelleri baştan yaratmaya ve hayatımıza daha fazla dokunmaya geliyor.

Merkezsiz finansın potansiyeli her zamankinden fazla ve gün geçtikçe yerini daha da sağlamlaştırıyor. Sahip olunan değerin her dakika her saniye arttığı bu platformlar, ekonomik modelleri yeniden inşa etmek amacıyla “gelir dağılımının” tabana yayılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Kriptolar 2008’den bu yana kullanıcıların ilgilerini çekmekle kalmayıp hayatlarına da sirayet ediyor. Bir çok kullanıcı merkezsiz finans uygulamalarını kullanırken hem kendilerini güvende hissediyor hem de adil bir ekosistem inşa eden bu platformlara katkıda bulunuyor.

Merkezsiz Finans Uygulamalarına Talep Artıyor

Ethereum ağı üzerinde kurulan merkezsiz finans uygulamaları güvenli hale geldikçe bu uygulamalara olan talepte artıyor. Merkezsiz finans uygulamalarında kitlenen kripto değeri toplamda 100 milyar dolara kadar ulaştı.

Yıllardır kripto piyasasında merkezsiz finans uygulamaları geliştirilirken bunlara talep oldukça azdı. Yıllardır 200 milyon dolarlık kripto ya sahip olan uygulamalar son 1 yılda 100 milyar dolara kadar ulaştı.

Bu muazzam artışın teknolojiye olan güvenin artmasından kaynaklandığını ise ayrıca belirtmek gerekir.

Gelir Dağılımı Adaletsizliği Tüm Dünya’da Artıyor!

Gelir dağılımı adaletsizliğinin artması sonucunda tüm dünyada Covid-19 ile beraber ekonomik bunalımlar da artıyor. Ekonomik bunalımların bir sonucu olarak “para kazanma ihtiyacı” kullanıcıları kripto piyasasına çekiyor.

Hızlı paraya olan talep gün geçtikçe artıyor. Yatırımcıların ve kullanıcıların “hızlı para kazanma derdi” başlarına her ne kadar bela olsa da kripto sektörüne yatırım yapanlar kazanıyor.

Kripto teknolojilerine yatırım yapan kullanıcıların araştırma yaparak ve hangi riskli alarak yatırım yaptığını bilmesi gerekiyor. Denetim dışı olan bu pazarlar kullanıcılara zenginliğin yanında, dolandırıcılığa da açık hale getiriyor.

Kriptolar ile aktarılan servet bilinçsiz kullanıcıların çokluğuyla beraber yine merkezi kişi veya kurumlar elinde toplanıyor. Merkezi bir kişi yada kuruluşlara olan güven ihtiyacının ortadan kalması ise küresel piyasanın “serbest piyasa” haline gelmesindeki en büyük etken olacak gibi duruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz