Ripple CEO’su SEC tarafından fintech şirketlerine dava açılabileceğini ve bu sürecin uzayabileceğinden bahsetmektedir. Amerika Birleşik Devletler Borsası ve Komisyonu (SEC) Ripple’a dava açabilir ve diğer fintech şirketleri de benzer davalar ile karşı karşıya kalabilir.

Kripto para birimlerine karşı bir dava olarak görülse de aslında SEC çokta haksız sayılmaz. Çünkü XRP ve Ripple iki ayrı kuruluştur. XRP kripto parası, Ripple şirketinden ayrıdır. XRP ile toplanan fonlar doğrudan Ripple şirketine gitmektedir. XRP kripto parasının bir değer yaratma eksikliği bu dava ile şirketi karşı karşıya bırakmaktadır.

Ripple Neden Dava Edilebilir?

XRP kripto para biriminin tam olarak nasıl sınıflandırılacağına dair yorumlar ve haberler aylardır devam ediyor. XRP, diğer menkul kıymetler, dijital paralar, varlık menkul kıymeti veya hisse senedi olarak mı sınıflandırılacağı tartışması hala belirsizliğini koruyor.

Bitcoin ve Ethereum kripto para birimlerinin aksine, XRP kategorize etme işleminde ”menkul kıymet” e daha yakın olduğundan bahseden SEC, bunu tescillemek istiyor. Merkezi yönetişim modellerine sahip olan Bitcoin ve Ethereum kripto para birimlerine dahil edildi fakat XRP için durum hiçte iç açıcı değil.

Ripple, XRP ile ilişkisini ilerleyen süreçte kesmeyi planlıyor. Eğer şirket XRP ile ilişkisi kesip yönetimi merkezsiz özerk topluluklara (DAO) bırakır ise muhtemelen menkul kıymet olarak sınıflandırılmaktan kurtulacaktır.

İlerleyen süreçte ripple ekibi bu planı hayata geçirip geçirmeyeceği ise merak konusu. Tüm sorun ”tamamen merkezsiz bir yapıya kavuşamama” olarak nitelendirilse de ilerleyen süreçte bunun ripple şirketini SEC’in elinden kurtarabileceği ise tartışma konusudur.

Menkul kıymet yasasını ihlal edebilecek bir yapıda olan ripple, yeni yasal çerçevelerin oluşmasını beklerken, piyasa büyüklüğünden dolayı SEC’in dikkatini çekmiş gibi duruyor.

Ripple ”şirket merkezini başka ülkeye taşıma” söylemlerini ilerleyen süreçte tekrar canlandırıp canlandırmayacağı bilinmez fakat SEC kripto para birimlerini hem baskı altında tutup hem de kripto para piyasasının gelişmesi taraftarı gibi bir tutum sergilemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz