Günlük dolaşımda olan nakit paranın 18 trilyon dolar olduğunu tahmin eden Visa, Covid-19 nedeniyle günlük ödemelerin daha çok çek ve dijital paralara kayacağını tahmin ediyor. Dünya üzerinde henüz bir banka kartı dahi olmayan 1.7 milyar insan olduğu tahmin ediliyor.

Visa, insanları çekmenin bir başka yolunun ise ödemeleri ”yükselen değer” ile yapmalarını sağlamak. Tüm dünyanın ekonomik kriz yaşadığı şu dönemde ise Bitcoin iyi bir tercih gibi duruyor.

CNBC’ye konuşan Visa CEO’su, ”Covid-19‘dan sonra dünyadaki ödemeler nakit para ve çekler için hiçte iyi görünmüyor” şeklinde konuştu.

Dünya üzerinde bir çok araştırma nakit paralardan covid-19 un bulaşabileceğini ortaya çıkardı. Dijital paralar bu anlamda koronavirüslü dünyada bir adım öne çıkıyor.

Visa paranın dolaşımını kolaylaştırıyor. ABD özelinde 11.000 finans kurumu ve 2.700 fintech şirketinin bulunduğundan bahseden ceo dijital fırsatların her zaman var olduğundan bahsetti.

Bu sektörün bir ödeme olgusu olarak hala “yeni oluşma aşamasında” olduğunu söylese de, Visa’nın platformunun bir parçası olarak yer alması yıllar alacak olsa da bu gerçekleşiyor gibi görünüyor.

Bir çok uzman ödeme kanalı olarak görmese de Bitcoin’i altına yakın bir değer saklama aracı olarak görülüyor.

Sokolin “Son iki yılda uzayda yapılan çalışmaların çoğu, ana akımda yeni bir hikaye yaratmak için bir araya geliyor. Paypal gibi şirketler Bitcoin alımlarını destekliyor ve Square bunu bir hazine varlığı olarak kullanıyor. OCC, Amerikan bankalarının kripto varlıklarını da muhafaza edebileceğini iddia ediyor ” dedi.

 Kripto alanında geliştirilen ürünlerin tasarruf, ödeme, ticaret, yatırım ve sigorta için merkezi olmayan finansmanında kullanılabileceğini ve finansal ürünler üretmenin yeni yolları olduğunu da sözlerine ekledi.

Şu anda 24 kadar kripto para şirketi ile çalışan Visa ilerleyen süreçte bir ödeme aracı olarak kripto paraları kullanabileceğini ise sözlerine ekledi. Ancak bunun olması için birkaç yıl daha bekleyeceklerinden bahsetti.

Visa CEO’su, kripto para birimleri için en büyük fırsatlardan birinin, özellikle gelişmekte olan piyasalarda ve ABD’de de banka hesabı olmayan ve bankası olmayan bireylerin bulunduğu ülkelerde olacağını söyledi

Önceki İçerik2020 3. Çeyreğinde Ethereum Merkezsiz Finans (Defi) Trendleri
Sonraki İçerikKripto Paralar Sessizce Yükseliyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz