NFT piyasası erc-721 standardına sahip, Ethereum ağında oluşturulmuş alınabilir satılabilir değerler bütünüdür.

NFT piyasasında bir çok özellikli proje bulunmaktadırlar ve bu projelerin oluşturmuş varlıkları merkezsiz borsalarda alım satımı yapılabilmektedir. Tokenize edilmiş bu varlıklar bir çok sektöre dair çözümler sunmaktadır şuanda geliri paylaştırmış ve sahteciliği önleyen projeler bir adım öne geçmiş gibi duruyor.

NFT nedir? yazımızın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

NFT projelerinin en çok hacimli ve kullanıcılar tarafından benimsenmiş olma kriterlerine göre ilk 10’daki projeleri inceleyeceğiz.


kaynak: opensea

1- CryptoKitties

Kripto Kediler 2018 de piyasaya sürülmüştür. Ethereum ağı üzerinde çıkarılan ve o dönem insanlar tarafından çok rağbet gören kripto kediler dijital bir kedi koleksiyonudur. Bu kedileri birbirleriyle çiftleştirip çoğaltabilirsiniz ve daha sonra satabilirsiniz. Hangi kediden hangi kedi çıkacağı ise bilinmemektedir. Nadirlik derecesine göre kripto kediler alınıp satılır ve buna göre değeri belirlenir.

Şu zamana kadar en çok satış değerine sahip olan kedimiz Dragon’dur. 600 Ethereum’a satılan bu kedinin anlık değeri 280.560 dolardır. Diğer kedilerin ise satış değerleri 300 Ethereum, ve 247 Ethereum olarak sıralanmaktadır.

2- Decentraland

Decentraland sanal dünyada içerik ve uygulamalar oluşturabileceğiniz Ethereum altyapısında yeni bir sanal dünya sunuyor. Bu sanal dünyada ise MANA token ile alışveriş yapabilir sanal dünyanıza yeni arsalar, evler, eşyalar vs. ekleyebilirsiniz.

3- CryptoPunks

CryptoPunks, NFT’leştirilmiş koleksiyon kartlarıdır. Bir dizi koleksiyon kartı olan punklar çok yüksek fiyatlarda el değiştirtirmektedir.

4- Rarible

Blockchain teknolojisi ile güvence altına alınmış dijital koleksiyonlar satmanıza yarayan bu platform sanatçıları ve sanatseverleri aynı platformda güvenilir bir şekilde buluşturur. Rarible’de sanat eseri oluşturmak kod gerektirmez ve içerikleriniz değiştirilemez, kopyalanamaz.

5- MyCryptoHeroes

Kripto Dünya’nın içerisine dalmak için oyunda savaş ve ticaret yapabilirsiniz. Kripto para oyunu olan bu NFT tokeni kripto severler tarafından oyun olarak tercih edilmektedir. Şu ana kadar 26.000 benzersiz kullanıcıya ulaşmış bu oyunda oyun içi eşyalarınızı kolaylıkla alıp satabilirsiniz.

6- SuperRare

SuperRare sanatçıların eserlerini blok zincir teknoloji ile güven altına alıp insanlara satmasına yarayacak bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Doğrulanmış sanatçılar tarafından nadir, eşsiz, benzersiz ve doğrulanabilir eserleri üretebileceğiniz ve satabileceğiniz nadir platformlardandır.

7- Axie İnfinity

Axie Infinity, Oyuncuların Ethereum blockchain tabanlı “Small Love Potion” (SLP) kazanabileceği bir strateji oyunudur. Bu SLP’ler ile Axie’leri yetiştirebilir ve çiftleştirebilirsiniz. Aynı zamanda merkezsiz borsalarda listelenmiş SLP’yi kolaylıkla satabilirsiniz. Dijital bir sanal oyun olan Axie İnfinity eski zamanlarda oynanan ”Sanal Bebek Oyunları”nı andırsa da çok daha gelişmiş ve oynadıkça para kazanabileceğiniz bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

8- Gods Unchained

Ethereum tabanlı bir kart oyunu olan Gods Unchained erc-721 standardına sahiptir. Her kartın Ethereum blokzincirinde tanımlanmış olan bu oyun karşılıklı kartlarla savaşıp ve kazandıkça size oyun içi kartlar ve ödüller sunan bir platformdur. Yu-gi-oh tarzı kart oyunu olan bu oyunda 4 efsanevi kart vardır. Pre-Sale döneminde çıkarılan bu kartların henüz 1 sahibi satışa koymuştur.

İlerleyen süreçte dijital bir turnuva düzenleyecek olan bu kart oyununun turnuva ödülü 570.000$ a ulaşmıştır. İlerleyen süreçte gelirlerinin belirli bir kısmını turnuvaya ayıracak olan bu platform her sene turnuva düzenleyip kullanıcılarına gelirlerini dağıtacaktır.

Oynayarak kart kazanabileceğiniz bu platformda kartların değerleri çıkarılan kartların nadirlik derecesine göre belirlenir.

9- CryptoVoxels

Ethereum blok zincirinde sanal bir Dünya yaratan bu platform mülk inşa etmenize geliştirmenize veya bu varlıkları alıp satmanıza yarayacak bir ekosistem oluşturmuştur.

10- Sorare

Fantezi futbol oyunu olan Sorare ile sevdiğiniz oyuncuların NFT’lerini alıp satabilirsiniz. Sorare takımı, Atletico Madrid, Juventus, West Ham gibi Avrupa devlerinin yanı sıra Kore ligindeki takımlarında güvence altına alıp dijital koleksiyon piyasasına taşımıştır.

Bonus: League Of Kingdoms

League Of Kingdoms Ethereum blok zincirinde inşa edilmiş bir MMO strateji oyunudur. Kendi krallıklarınızı geliştirerek oyun içi eşyaları ve arsaları NFT halinde satabileceğiniz bir platformdur. Arsalarınızdaki kaynaklardan ömür boyu gelir elde edebileceğiniz ve üzerinde krallıklar geliştirebileceğiniz bu oyunun Apple Store ve Google Play uygulaması da mevcuttur. Platform gelirlerinin %10’unu arsa sahiplerine günlük Dai (USD) olarak kullanıcılarına dağıtmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz