merkezsiz finans kripto hayat 3

Merkezsiz Finans uygulamaları ekosistemi 1 Trilyon dolara ulaştı. Tahminlere göre Merkezsiz uygulamalar üzerinde kilitlenen miktar ise 250 – 300 milyar doları kapsıyor.

DefiLlama verilerine göre uygulamalar üzerinde 250 milyar dolar kilitlendi. Bu uygulamaların market değeri ise yaklaşık olarak 250 milyar dolara yaklaşmakta. Bu durum yaklaşık olarak 500 milyar dolarlık bir ekosistemi işaret etmektedir. Bu uygulamaların çoğunluğunun Ethereum ağı üzerinde faaliyet gösterdiğini ve temel para birimlerininin Ether olduğunu biliyoruz. Dolayısı ile merkezsiz finans uygulamaları 1 trilyon dolarlık ekosisteme ulaşmıştır.

Bitcoin’in Merkezsiz Finanstaki Yeri ve Rolü

Merkezsiz finansta Bitcoin’in rolü açıkca ortada. Rezervlerin yaklaşık olarak %5 ine yakını WBTC olarak tutulmaktadır. Bitcoin’in Ethereum ekosisteminde vücut bulmuş hali olan WBTC, oldukça güvenli ve benimsenen kriptolardan biri haline geldi. Kullanımının ise gittikçe artacağı beklenmektedir.

Merkezsiz finansın gelişmesiyle daha fazla Bitcoin’in bu ekosisteme geleceğine şüphe yok. Dolayısı ile hali hazırda Merkezsiz finansın dışardan para gelmese bile 2 trilyon dolara kadar ulaşması mümkün.

Merkezsiz kredi ve borç verme uygulamaları revaçta

Merkezsiz kredi ve borç verme uygulamaları son dönemde bu gelişimin baş rolleri olmaya devam ediyor. Uygulamalar üzerinde kilitlenen miktarlarda ilk 5 sıralamaya baktığımız zaman bu uygulamaları görmek mümkün.

1- Aave – Uygulamada kilitlenen kripto miktarı 20 milyar dolar
2- Curve DAO Token – Uygulamada kilitlenen kripto miktarı 19 milyar dolar ( 12 milyar dolara Convex‘te kilitli)
3- Maker – Uygulamada kilitlenen kripto miktarı 16 milyar dolar
4- WBTC – Uygulamada kilitlenen kripto miktarı 14 milyar dolar
5- Instadapp – Uygulamada kilitlenen kripto miktarı 12 milyar dolar

Bu uygulamalarda kilitlenen kripto miktarı arttıkça, uygulamalara da güven artıyor. Her geçen gün benimsenen ve daha fazla kullanılan merkezsiz finans, önümüzdeki yüzyıla damga vuracağa benziyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz